Dostanie się do dobrego liceum wcale nie jest łatwe, wszak konkurencja jest duża. Ale jednak nie oznacza to wcale, że nie trzeba się starać, bo przecież kończąc dobrą szkołę macie większe szanse na dostanie się na lepsze studia, a potem na dostanie dobrej pracy. Jeżeli jesteście dopiero na początku swojej drogi, poznajcie sposoby, by najlepsze szkoły stały przed Wami otworem.
Wynik z egzaminu na wagę złota
Egzaminy mogą stresować, ale to w pełni normalne, w końcu stres jest częścią życia. Oczywiście stres wynika w wielu przypadkach z tego, że nam zależy, bo przecież dobrze napisany egzamin niejako jest przepustką do dostania się do dobrej szkoły średniej. Dlatego też warto dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty. Choć egzamin zbliża się wielkimi krokami, to macie ostatni moment, aby zacząć nadrabiać zaległości i zwyczajnie się starać. W tym przypadku pamiętajcie, aby zawsze uczyć się regularnie. Możecie korzystać z repetytoriów, dzięki którym możecie sprawdzić, na jakim poziomie jesteście i z czym macie największym problem. Pamiętajcie też, że wynik egzaminu z języka polskiego i matematyki trzeba przemnożyć przez 0,35, a z języka obcego przez 0,30, a więc maksymalnie możecie otrzymać 100 punktów. Trzeba się więc starać. Jeżeli uczycie się do egzaminu ósmoklasisty krok po kroku i rzetelnie pracujecie, nawet w czasie pandemii, to otrzymanie wysokiego wyniku nie powinno stanowić dla Was żądnego problemu. Oczywiście stresować się będziecie, bo to zrozumiałe, ale w takiej sytuacji stres będzie Was motywował, a nie deprymował.
Bo liczą się oceny
Na oceny pracuje się przez cały rok, zatem to zrozumiałe, że mają duże znaczenie przy procesie rekrutacji. Tutaj musicie wiedzieć, że punkty za oceny oblicza się dla czterech przedmiotów. Oczywiście jest to język polski i matematyka, następne dwa zależą od linii programowej samego liceum, a więc kiedy wybiera się klasę humanistyczną, może liczyć się jeszcze historia i niejednokrotnie język nowożytny. Za oceny na świadectwie otrzymuje się też punkty. Tutaj sytuacja jest bardzo jasna i tak: za ocenę celującą na świadectwie uczeń otrzymuje 18 punktów, natomiast za bardzo dobrą aż 17, za dobrą 14, za dostateczną 8, a za dopuszczającą tylko 2 punkty. Czyli jak zauważyliście za oceny może otrzymać bardzo wysoką punktację, co obala mit, który można często usłyszeć, jakoby tylko wynik z egzaminu ósmoklasisty liczył się najbardziej. A jeżeli macie jeszcze świadectwo z wyróżnieniem, to zostaniecie nagrodzeni dodatkowymi punktami, a możecie ich otrzymać 7.
Konkursy zdobądź dodatkowe punkty i zwiększ swoje szanse
Chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że za konkursy także można otrzymać dodatkowe punkty, co oznacza, że warto w nich uczestniczyć. Oczywiście w czasie pandemii jest to utrudnione. Maksymalna ilość punktów, którą można zdobyć z tzw. dodatkowej puli to 18. Przy czym mogą je otrzymać laureaci konkursów przynajmniej na szczeblu wojewódzkim. Tutaj musicie wiedzieć, że nawet jeżeli jesteście zwycięzcami wielu konkursów na tym czy wyższym szczeblu, to jednak nie możecie otrzymać więcej niż właśnie 18 punktów.
Wolontariusza – praca, która zawsze popłaca
Warto pomagać innym, ale nie dlatego, że można czerpać z tego profity, ale z dobroci serca. Choć także właśnie za wolontariat można otrzymać dodatkowe punkty. Za wolontariat dla szkoły można dostać dodatkowe 3 punkty. Nieco inaczej wygląda sytuacja jeżeli jesteście wolontariuszami dla jakiejś organizacji społecznej. W takim przypadku musicie zgłosić do dyrekcji szkoły, że działacie i pomagacie innym. Oczywiście będziecie potrzebować potwierdzenia, ale jego uzyskanie nie powinno być problematyczne. Zatem z potwierdzeniem udajcie się do dyrektora, który następnie musi zatwierdzić specjalne punkty i gotowe.
Na samym końcu przypominamy, że nie warto zakuwać przed samym egzaminem, bo to nic nie da. Trudno nadrobić zaległości w jeden wieczór czy dzień. Na oceny i wyniki trzeba pracować przez cały rok. Jednak uczniowie, którzy rzetelnie pracują i starają się mają szanse na dostanie się do lepszej szkoły. A więc nie pozostaje nic innego, jak zacząć nadrabiać zaległości.