Czy skorzystanie z windykacji długów to dobra decyzja?

zalety windykacji dlugow
0 0
Read Time1 Minute, 56 Second

Masz dłużnika, który nie chce zapłacić za fakturę? A może chcesz odzyskać pożyczone pieniądze? W takiej sytuacji jednym z wyjść jest windykacja. Wyjaśniamy, na czym ona polega i czy jest ona skuteczna w odzyskiwaniu należności!

Windykacja – co kryje się pod tym terminem?

Termin windykacji jest związany z odzyskiwaniem długów i odnosi się on do czynności, które prowadzone są przez windykatorów zatrudnionych w firmach windykacyjnych. Jednocześnie warto podkreślić, że windykacja nie jest tożsama z zajęciem komorniczym, ponieważ windykator oraz komornik są osobami mającymi zupełnie inne uprawnienia. Obecnie na terenie Polski działa wiele firm, których domeną są windykacje Gliwice – https://klgkancelaria.pl/uslugi-windykacyjne/ to tylko jedno z miast, gdzie można zamówić tego typu usługę.

Jak przeprowadzana jest windykacja?

Windykacja jest prowadzona z użyciem różnych technik, które dobierane są zależnie od dłużnika. Dzielona jest ona na dwie główne kategorie:

Windykacja polubowna

Termin ten odnosi się do rodzaju windykacji, która prowadzona jest z użyciem metod miękkich, inaczej polubownych. Celem jest w tym przypadku nakłonienie dłużnika do spłaty długu, na przykład poprzez przekazywanie do niego listów, rozmowy telefoniczne czy osobiste odwiedziny. Na etapie windykacji miękkiej dłużnik może również negocjować z firmą windykacyjną, na przykład może on spłacić zobowiązanie rozłożone na raty.

Windykacja sądowa

Windykacja ta, również określana jako twarda, jest prowadzona wtedy, gdy dłużnik nie jest skłonny do uregulowania należności polubownie. W ramach tej windykacji firma zajmująca się tymi działaniami wystosowuje przeciwko dłużnikowi pozew sądowy. Celem jest uzyskanie korzystnego orzeczenia, które potem wykorzystane może być do przeprowadzenia egzekucji komorniczej.

Czy windykacja jest skuteczna?

Działania windykacyjne podejmowane przez firmy specjalizujące się w tym zakresie wykazują wysoką skuteczność, natomiast nie mogą one w 100% zapewnić efektywnego odzyskania długów. Wynika to z faktu, że dłużnik może wyjechać za granicę, sprzedać majątek, ukrywać go czy przepisać na inną osobę. W efekcie działania te nie będą wówczas efektywne.

Jak wygląda współpraca z firmą windykacyjną?

Wierzyciel, który chciałby skorzystać z pomocy windykatora, może zrobić to na dwa główne sposoby, a dokładnie:

Zlecenie odzyskania długu

W tym przypadku przekazuje się zlecenie do firmy windykacyjnej, dlatego też wierzyciel nadal ma prawa do długu. Odzyskuje on pieniądze wtedy, gdy działania windykacyjne okażą się skuteczne.

Sprzedaż długu

W takiej sytuacji dochodzi do sprzedania długu firmie windykacyjnej, dlatego wierzyciel otrzymuje pieniądze, a prawa do odzyskania pieniędzy przechodzą na firmę. To szybsze i wygodniejsze rozwiązanie, natomiast kwota sprzedaży długu jest niższa niż jego wartość.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz