Czym jest densytometria?

densytometria badnaie
0 0
Read Time1 Minute, 25 Second

Densytometria jest to badanie gęstości kości, które pozwala na zdiagnozowanie osteoporozy. To podstępna choroba kości, która może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zaleca się wykonanie tego badania u kobiet w okresie menopauzy i mężczyzn po 65. roku życia. Na czym polega badanie?

Badanie densytometryczne – co to za badanie?

Densytometria to badanie rentgenowskie. Pozwala na oszacowanie zagrożenia złamaniami kości. Wykonywane jest przy użyciu specjalnego aparatu, pozwalającego na sprawdzenie gęstości kości. Densytometria w Gdańsku to jedno z najważniejszych badań, które pomaga zdiagnozować osteoporozę. Badanie najlepiej wykonać na kości biodrowej lub na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Badanie to powinien wykonać każdy pacjent po 40. roku życia, w którego rodzinie występowała osteoporoza. Densytometria jest badaniem zalecanym profilaktycznie u kobiet po 50. i mężczyzn po 60. roku życia.

Badanie poprzedzone jest pomiarem wzrostu i wagi pacjenta. Pacjent kładzie się na kozetce, najpierw zdejmując wszystkie rzeczy, które zawierają metal. Badanie trwa kilka minut i nie jest bolesne. Pacjent nie musi być na czczo. Dobrze jeśli na dobę przed badaniem odstawi suplementy z magnezem i wapniem.

Jakie są wskazania do badania?

Wraz z wiekiem układ kostny może szwankować. Dlatego też, by zachować sprawność, warto wykonywać badania profilaktyczne, takie jak badanie na gęstość kości czy badanie tężyczki w Gdyni. Profilaktyka pozwala na określenie stopnia problemu i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Badania densytometryczne zaleca się wykonać u kobiet, które weszły w okres menopauzy. Właśnie w tym okresie może dochodzić do problemów z gęstością kości. U mężczyzn badanie powinno się wykonać po 60. roku życia. Do przeprowadzenia badania istnieją wskazania, które nie są związane z wiekiem. Densyometrię powinny wykonać osoby zmagające się z nadczynnością tarczycy, zespołem złego wchłaniania, niewydolnością nerek czy wątroby. Niska masa ciała, a także niewielka aktywność fizyczna również są wskazaniem do przeprowadzenia badania.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz