System ochrony odgromowej, znany również jako system piorunochron, ma na celu złagodzenie skutków uderzenia pioruna w budynki i zapewnienie bezpieczeństwa ich użytkownikom. Jak wyglądają i działają tego typu instalacje?
Projekt instalacji odgromowej
Aby zaprojektować instalację tego typu, przeprowadzana jest ocena wielkości, wysokości i układu konstrukcji w celu określenia odpowiedniego rozmieszczenia i konfiguracji piorunochronów i przewodów.
Najlepiej, aby elementy instalacji odgromowej zostały dobrane przez specjalistę w tej dziedzinie, a także powinien przygotować in projekt, co przełoży się na bezpieczeństwo i skuteczność działania tego systemu.
Montaż elementów instalacji odgromowej
Następnie, gdy instalacja została zaprojektowana, można przystąpić do jej montażu, umieszczając wszystkie elementy instalacji odgromowej w odpowiednich punktach.
Piorunochrony, czyli pionowe metalowe pręty przyciągające pioruny, są instalowane w najwyższych punktach konstrukcji, w tym kalenicach, szczytach i narożnikach dachów. Liczba prętów zależy od wielkości konstrukcji budynku.
Następnie montowany jest drut odgromowy w celu utworzenia sieci łączącej piorunochrony z systemem uziemienia. Przewody mocuje się do konstrukcji za pomocą odpowiednich uchwytów montażowych i wsporników.
Elementy uziemiające w formie prętów albo płyt są zakopywane w ziemi na określonych głębokościach. Podłącza się je do przewodów wychodzących z piorunochronów.
Dodatkowo w instalacjach elektrycznych w budynkach montuje się odpowiednie urządzenia przeciwprzepięciowe, co pozwala na poprawę bezpieczeństwa działania tych instalacji.
Po wykonaniu instalacji odgromowej przechodzi ona testy mające na celu sprawdzenie ciągłości i rezystancji przewodów oraz instalacji uziemiającej. Prace te powinny być wykonane wykwalifikowanego wykonawcę instalacji odgromowych, który potwierdza, że spełniają one normy i przepisy branżowe.
Czy instalację odgromową można wykonać samodzielnie?
Tak, jest to możliwe, ale warto pamiętać o tym, że instalacja ta musi spełniać określone wymagania, dlatego też zawsze powinna być ona dokładnie skontrolowana przez specjalistę w tej dziedzinie.
Nieprawidłowo wykonana instalacja, na przykład niewłaściwie dobrane elementy instalacji odgromowej czy też błędy montażowe, będą powodowały zwiększone ryzyko pożarów budynku w razie trafienia go przez piorun.
Więcej informacji o firmach oferujących elementy instalacji odgromowej oraz zajmujących się projektowaniem i montażem instalacji tego typu można znaleźć w internecie.