Czym jest instalacja odgromowa i jak jest zbudowana?

informacje o instalacji odgromowej
0 0
Read Time1 Minute, 35 Second

System ochrony odgromowej, znany również jako system piorunochron, ma na celu złagodzenie skutków uderzenia pioruna w budynki i zapewnienie bezpieczeństwa ich użytkownikom. Jak wyglądają i działają tego typu instalacje?

Projekt instalacji odgromowej

Aby zaprojektować instalację tego typu, przeprowadzana jest ocena wielkości, wysokości i układu konstrukcji w celu określenia odpowiedniego rozmieszczenia i konfiguracji piorunochronów i przewodów.

Najlepiej, aby elementy instalacji odgromowej zostały dobrane przez specjalistę w tej dziedzinie, a także powinien przygotować in projekt, co przełoży się na bezpieczeństwo i skuteczność działania tego systemu.

Montaż elementów instalacji odgromowej

Następnie, gdy instalacja została zaprojektowana, można przystąpić do jej montażu, umieszczając wszystkie elementy instalacji odgromowej w odpowiednich punktach.

Piorunochrony, czyli pionowe metalowe pręty przyciągające pioruny, są instalowane w najwyższych punktach konstrukcji, w tym kalenicach, szczytach i narożnikach dachów. Liczba prętów zależy od wielkości konstrukcji budynku.

Następnie montowany jest drut odgromowy w celu utworzenia sieci łączącej piorunochrony z systemem uziemienia. Przewody mocuje się do konstrukcji za pomocą odpowiednich uchwytów montażowych i wsporników.

Elementy uziemiające w formie prętów albo płyt są zakopywane w ziemi na określonych głębokościach. Podłącza się je do przewodów wychodzących z piorunochronów.

Dodatkowo w instalacjach elektrycznych w budynkach montuje się odpowiednie urządzenia przeciwprzepięciowe, co pozwala na poprawę bezpieczeństwa działania tych instalacji.

Po wykonaniu instalacji odgromowej przechodzi ona testy mające na celu sprawdzenie ciągłości i rezystancji przewodów oraz instalacji uziemiającej. Prace te powinny być wykonane wykwalifikowanego wykonawcę instalacji odgromowych, który potwierdza, że spełniają one normy i przepisy branżowe.

Czy instalację odgromową można wykonać samodzielnie?

Tak, jest to możliwe, ale warto pamiętać o tym, że instalacja ta musi spełniać określone wymagania, dlatego też zawsze powinna być ona dokładnie skontrolowana przez specjalistę w tej dziedzinie.

Nieprawidłowo wykonana instalacja, na przykład niewłaściwie dobrane elementy instalacji odgromowej czy też błędy montażowe, będą powodowały zwiększone ryzyko pożarów budynku w razie trafienia go przez piorun.

Więcej informacji o firmach oferujących elementy instalacji odgromowej oraz zajmujących się projektowaniem i montażem instalacji tego typu można znaleźć w internecie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz