Rozwiązania wykorzystywane do wykonywania wierceń będą bardzo zróżnicowane z uwagi na indywidualne potrzeby inwestorów. Coraz większą popularnością cieszą się na przykład przewierty kierunkowe. To po prostu wiercenie utworu z wykorzystaniem specjalistycznej wiertnicy. Przewierty stosuje się w branżach takich jak budownictwo albo telekomunikacja.
Technologia wiercenia otworów
Jeżeli jakieś przedsiębiorstwo ma zapotrzebowanie na wykonywanie wierceń, to przewierty kierunkowe mogą być rozwiązaniem najlepszym. Dzięki takiej technologii wierci się podziemne otwory, dzięki czemu można umieścić w nich rury albo kable, czy też inne instalacje. Bardzo dużą zaletą, jeśli chodzi o przewierty kierunkowe, jest brak konieczności prowadzenia prac wykopaliskowych. To znacznie ułatwia wszystkie prace i przekłada się także na czas realizacji zlecenia.
Tego typu działania określane także w skrócie jako HHD (ang. horizontal directional drilling) polegają na wykorzystywaniu specjalistycznej wiertnicy. Jest ona wyposażona w specjalne głowice wiertnicze, a także czujniki. Dzięki nim możliwe jest bardzo precyzyjne kierowanie i sterowanie kierunkiem wiercenia. Można więc wiercić na dowolną odległość i w dowolnym kierunku.
Wiercenie z dodatkowym zabezpieczeniem
Podczas procesu takiego kable albo rury umieszczone są w specjalnych koszulkach. One właśnie gwarantują ochronę i stabilizację w trakcie przesuwania się pod ziemią. Gdy już taki przewiert sterowany jest zakończony, to instalacje są wyjmowane z otworów, a otwory zamykane.
Bardzo dużą zaletą tych technologii jest możliwość wykorzystywania ich w bardzo wielu różnych branżach. Na bardzo dużą skalę przewierty tego typu stosuje się w budownictwie, a także telekomunikacji i energetyce. Poza tym popularne są także w przemyśle naftowym i gazowym. Gwarantują wykonywanie prac bez konieczności prowadzenia wykopów. To właśnie przekłada się na zmniejszenie kosztów, ale również nie występuje ryzyko uszkodzenia istniejącej infrastruktury. Technologie takie sprawdzają się szczególnie w tych miejscach, gdzie tradycyjne metody wiercenia nie są możliwe.