Praca w miejscach podwyższonego ryzyka zawsze musi przebiegać wedle ściśle określonych procedur. Zarówno w prawie polskim, jak i unijnym, znajdziemy wiele przepisów, które regulują poszczególne aspekty prac w takich warunkach. Przez lata w życie wprowadzano wiele nowych ustaleń, które sprawiają, iż produkty przeznaczone do użytkowania w niebezpiecznych warunkach muszą spełniać odpowiednie normy. Dzisiaj powiemy trochę więcej o dyrektywie ATEX. Co oznacza ten skrót, czym dokładnie jest ta dyrektywa oraz co dokładnie ona definiuje?
Czym jest dyrektywa ATEX?
Dyrektywa ATEX została wdrożona w całej Unii Europejskiej z dniem 1 lipca 2003 roku. Jej nazwa pochodzi od francuskich słów Atmosphères Explosibles, czyli atmosfery wybuchowe. Dyrektywa ta miała za zadanie zdefiniować wymagania, jakie musi spełniać każdy produkt używany w strefach zagrożonych wybuchem. Potrzeba wprowadzenia takich przepisów powstała na skutek niejednolitych definicji w poszczególnych państwach członkowskich, co nierzadko utrudniało handel pomiędzy państwami będącymi członkami Unii Europejskiej. Dzięki wprowadzeniu tej dyrektywy, udało się stworzyć jedne przepisy dla państw unijnych, dzięki czemu towar produkowany w jednym kraju automatycznie spełniał normy drugiego.
Produkty, które spełniają normy wytyczone przez dyrektywę ATEX, opatrzone są symbolem sześciokąta, w którym wpisane są litery Ex. Takie oznaczenie daje nam szybko do zrozumienia, iż dla przykładu centralny odciąg trocin może działać w otoczeniu, w którym może pojawić się atmosfera wybuchowa.
Jakie normy muszą spełniać produkty, by uzyskać certyfikat ATEX?
Przepisy, które zostały wdrożone wraz z dyrektywą ATEX, służą sprawdzeniu, czy dany produkt bądź urządzenie jest odporne na generowanie jakichkolwiek czynników, które mogłyby stanowić zagrożenie wybuchowe. Wyróżniamy trzy stopnie ochrony: ochronę podstawową, która zmniejsza lub wyklucza tworzenie atmosfery wybuchowej, wtórną ochronę, która oznacza, iż produkt nie tworzy źródeł zapłonu, a także ochronę trzeciego rzędu, co oznacza, iż produkt ogranicza wpływ potencjalnej eksplozji do minimum.