Ekshumacja zwłok – jakie formalności należy dopełnić?

ekshumacja
0 0
Read Time1 Minute, 22 Second

Ekshumacja zwłok jest kwestią dość kontrowersyjną i często bolesną dla rodziny. Jakich formalności trzeba jednak dopełnić w tym kontekście?

Czym dokładnie jest ekshumacja zwłok?

Choć w teorii pogrzeb ma służyć zapewnieniu osobie zmarłej miejsca wiecznego spoczynku, nie zawsze jest to w stu procentach możliwe. W niektórych przypadkach konieczne może być ponowne wydobycie zwłok w ziemi w celu przeprowadzenia odpowiednich oględzin lekarskich czy sądowych, na przykład w momencie, gdy okoliczności śmierci są lub nagle stały się niejasne czy podejrzane. Czasem jednak kwestia może być bardziej prozaiczna i opierać się chociażby na konieczności przeniesienia szczątków zmarłego na inny cmentarz. Niezależnie jednak od sytuacji, w takich okolicznościach konieczne jest wykonanie ekshumacji zwłok. Jest to proces polegający na wydobyciu ciała lub pozostałości ciała osoby zmarłej z miejsca pochówku. Ekshumacja zwłok w Łodzi to nie tylko temat budzący kontrowersje – zgodę na takie działanie otrzymuje się wyłącznie w nadzwyczajnych przypadkach.

Jakich formalności należy przestrzegać podczas ekshumacji zwłok?

W pierwszej kolejności musimy zwrócić się do Inspektoratu Sanitarnego, by tam dopełnić wszelkich urzędowych formalności. Musimy podać powód ekshumacji zwłok, a także miejsce, gdzie następnie zostaną one ponownie złożone. Jeżeli sanepid uzna wniosek za zasadny, prośba zostanie rozpatrzone pozytywnie. Wtedy też zakład pogrzebowy pod ścisłą kontrolą sanepidu zajmie się procesem ekshumacyjnym i wszystkim, co z nim związane. Niestety ekshumacja często wiąże się ze zniszczeniem nagrobku, więc wazon na nagrobek w Łodzi zapewne trzeba będzie zakupić ponownie.

Gdzie znaleźć pomoc w kontekście ekshumacji zwłok?

Jeżeli mamy już pozwolenie na wykonanie ekshumacji zwłok, warto zwrócić się do odpowiedniego zakładu pogrzebowego, który będzie w stanie pomóc nam z tym procesem. Warto tutaj postawić na najwyższą jakość usługi, bowiem chodzi tutaj między innymi o cześć zmarłego.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz