Jak działa ekstruder do zbóż?

0 0
Read Time1 Minute, 25 Second

Dobór odpowiedniej paszy dla zwierząt ma kluczowe znaczenie w ich prawidłowym rozwoju. Najlepiej, jeśli spożywają duże ilości zboża o łatwo wchłanianych składnikach odżywczych. W nowoczesnych gospodarstwach rolnych nie może zabraknąć ekstrudera do pasz. Czym jest to urządzenie i dlaczego jest niezbędne w gospodarstwie rolnym?

Jak działa ekstruder do paszy?

Ekstruder do zbóż jest urządzeniem niezwykle prostym w obsłudze, ale jednocześnie bardzo potrzebnym w gospodarstwie rolnym. Zasada jego działania jest niezwykle prosta. Prosta obsługa i eksploatacja sprawiają, że urządzenie jest mało awaryjne. Ektruder zbożowy inaczej nazywany jest wytłaczarką zbożową. Jego zadaniem jest przerobienie ziarna w spienioną masę, przyjmującą kształt płatków lub paluszków. Dzięki temu zwierzęta, zwłaszcza młode, nie mają problemów z przyjmowaniem karmy i wchłanianiem składników odżywczych. Taki sposób podawania zbóż sprawdza się także w przypadku piskląt. Aby uzyskać masę, należy wsypać ziarno do części roboczej ekstrudera. Wewnątrz dochodzi do rozdrobnienia surowców i obróbki cieplnej w 180 stopniach. W wyniku tego, a także wysokiego ciśnienia uzyskuje się spienione ziarno, które można podać zwierzętom.

Jakie są zalety wykorzystywania ekstrudera?

Dzięki wykorzystaniu ekstrudera, zwierzęta potrzebują znacznie mniej pasz, by najeść się do syta. Ekstruzja roślin strączkowych pozwala na uzyskanie składników, które następnie wykorzystuje się do produkcji pasz. Produkty pochodzenia roślinnego po zastosowaniu techniki ekstruzji poprawiają swoją jakość i zwiększa się różnorodność ich zastosowań. Powoduje to zwiększenie strawności białka i wartości pokarmowej. Obróbka cieplna powoduje eliminację grzybów, bakterii czy innych drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić młodym organizmom. Dzięki pracy ekstrudera ciężkie składniki są przetwarzane w węglowodany i cukry. Zwierzęta przyjmują pełnowartościowy program, bogaty we wszystkie niezbędne składniki, do ich prawidłowego rozwoju. Pokarm zwiększa masę ciała i ilość produkowanego mleka, bez strat energii na trawienie. Przyswajalność pokarmu, przygotowanego w ekstruderze, wynosi 90%. Wpływa to na wydajność hodowli oraz oszczędności.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz