Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, jak ograniczyć miesięczne wydatki na prąd? Otóż w pierwszej kolejności należy wymienić stare, energochłonne urządzenia na nowoczesne, które zużywają znacznie mniej prądu. Domowe sposoby oszczędzania polegają też na mądrym użytkowaniu sprzętów. W efekcie możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.
Co zużywa najwięcej prądu?
Największe zużycie prądu generują stare urządzenia, takie jak lodówka, pralka czy nawet czajnik elektryczny. Okazuje się, że ich codzienne użytkowanie może zwiększyć koszty zużycia energii elektrycznej o nawet 1000 zł w skali roku, co daje naprawdę pokaźną kwotę. Pierwszem krokiem ku oszczędzaniu będzie więc wymiana starych, nieefektywnych pod kątem energetycznym urządzeń. Warto wybierać takie, które pochłaniają jak najmniej energii elektrycznej. Są one nieco droższe, jednak w dłuższej perspektywie czasowej pozwalają wygenerować spore oszczędności. Pamiętajmy, że większości urządzeń używamy każdego dnia – mowa tutaj o pralce, zmywarce, kuchence elektrycznej, czajniku. Zużycie prądu możemy w niektórych przypadkach ograniczyć, na przykład gotując na kilka dni z góry, lecz w przypadku lodówki czy zmywarki oszczędzanie nie jest już takie proste. Tutaj pomogą nam właśnie energooszczędne urządzenia.
Jak ograniczyć zużycie prądu na co dzień? Kilka prostych trików
Chcąc ograniczyć zużycie energii elektrycznej, warto skupić się na naszych codziennych przyzwyczajeniach. Wielu z nas nie gasi światła, wychodząc z pomieszczenia bądź korzysta z kilku urządzeń elektrycznych jednocześnie. Słuchając radia, wyłączmy telewizor, natomiast opuszczając mieszkanie upewnijmy się, że wyłączyliśmy światła we wszystkich pomieszczeniach. Uważajmy na urządzenia w stanie stand by – one również pobierają spore ilości energii, dlatego zawsze warto całkowicie je wyłączyć. Zespół portalu ebudowa.pl analizuje co zużywa najwięcej prądu w domu i jak ograniczyć wydatki? Powinniśmy więc gotować obiady na kilka dni z rzędu, kroić warzywa czy mięso w drobną kostkę oraz gotować wyłącznie tyle wody w czajniku, ile potrzebujemy. Jednocześnie pamiętajmy o korzystaniu z pokrywek, które zapobiegną uciekaniu ciepła z garnka. Wyłączajmy piekarnik nieco szybkiej – nie czekajmy, aż potrawa przygotuje się do końca, trzymajmy ją natomiast w wysokiej temperaturze jeszcze przez jakiś czas. Istotnym nawykiem jest też wybieranie trybów eko – na przykład w zmywarkach czy pralkach. Pamiętajmy jednak, że wyposażone są w niego jedynie nowoczesne sprzęty.
Oszczędzajmy razem!
Prostych nawyków, które mają na celu zredukowanie zużycia energii elektrycznej, warto nauczyć wszystkich współlokatorów, także małe dzieci. Wspólne oszczędzanie przynosi jeszcze więcej korzyści ekonomicznych, a dodatkowo przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Wbrew pozorom nie trzeba dużo, aby płacić mniej za prąd – wystarczy tylko odrobina chęci i uświadomienie sobie, jak duże znaczenie mają nasze codzienne nawyki. Postarajmy się również przy każdej możliwej okazji wymieniać stary sprzęt na nowy. Jeśli lodówka zaczyna odmawiać posłuszeństwa, nie wydawajmy pieniędzy na jej naprawdę, kupmy natomiast nową, ekologiczną.
Wysokie ceny energii zmuszają nas do zmiany codziennych nawyków i wyborów, jakich dokonujemy. Pamiętajmy, że w dużej mierze to właśnie od nas zależy, jak wysokie będą nasze rachunki za prąd. Efektywne rozporządzanie może pomóc zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie i to naprawdę niewielkim kosztem.