Łuszczyca, a swędzenie

0 0
Read Time2 Minute, 46 Second

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się pojawieniem na skórze czerwonych lub brunatnych plam, pokrytych srebrzystą łuską. Choroba ta atakuje najczęściej okolice łokci, kolan, pośladków czy skalp głowy. Istnieje kilka odmian łuszczycy, wszystkie wymagają tak samo natłuszczania oraz systematycznej pielęgnacji. Czy łuszczyca swędzi? Świąd jest jednym z objawów łuszczycy, podobnie jak alergia. Dlatego też łuszczyca skóry ze względu na swój wygląd i objawy może być często mylona z alergią bądź innymi chorobami skóry.

Czym jest AZS

AZS to atopowe zapalenie skóry, które objawia się silną reakcją alergiczną skóry. Tak jak łuszczyca, jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Alergia, a łuszczyca – jakie są ich cechy wspólne?

  • mogą pojawić się w każdym wieku,
  • charakteryzują je swędzące miejsca na skórze,
  • są uwarunkowane genetycznie,
  • nie są chorobami zakaźnymi,
  • wywołują wstyd i wycofanie wśród noszących chorobę,
  • są to choroby przewlekłe i nawracające,
  • w obu przypadkach nieodpowiednia dieta może nasilać chorobę.

Pierwszym objawem łuszczycy są zazwyczaj swędzące i piekące grudki na skórze. Oprócz zaczerwienienia i stanów zapalnych mogą pojawić się łuski w kolorze srebrnym, które są efektem rogowacenia się skóry. Czy łuszczyca swędzi? Owszem. Warto pamiętać, aby nawet przy okropnym swędzeniu powstrzymywać się od drapania, gdyż podrażnienie lub ściągnięcie kawałka skóry może skończyć się krwawieniem. Nie zawsze czerwone grudki pojawiające się na skórze muszą oznaczać łuszczycę. Może być to wynikiem podrażnienia skóry lub stycznością z obcą substancją, która zniszczyła barierę ochronną skóry i dostała się znacznie głębiej. Problem pojawia się wówczas, gdy zauważymy na skórze suche, zarumienione ogniska, a przy tym okropne swędzenie. Jest to walka organizmu z intruzem, który pojawił się w ciele, w wyniku czego skóra często puchnie, staje się zgrubiała lub zaczyna intensywnie się łuszczyć. W celu rozróżnienia czy jest to łuszczyca czy AZS należy udać się niezwłocznie do lekarza dermatologa.

Zobacz tez: Psorisel – szampon na łuszczycę w sklepie verdelab.pl

Czy łuszczyca swędzi?

Świąd jest jednym z charakterystycznych objawów łuszczycy. Choroba łuszczyca – swędzenie nasila zwłaszcza przy aktywnych stanach zapalnych, jak i przy uśpieniu choroby. Pacjenci często pytają dermatologów czy łuszczyca swędzi, niestety nie zawsze świąd pojawia się na początku. Może być wynikiem ostrzejszych zmian skórnych, pojawiających się wraz ze stopniem zaawansowania choroby. Dlaczego łuszczyca swędzi? Przyczyny najczęściej wynikają z przesuszenia skóry, dlatego ważne jest, aby regularnie ją natłuszczać.

Sposoby na drapanie

Drapanie często niemożliwe do zahamowania prowadzi do podrażnienia skóry i nasilenia objawów choroby, co powoduje jeszcze mocniejsze swędzenie. Łuszczyca swędzi niemal wszystkich pacjentów dotkniętych chorobą. Świąd jest objawem, ale także przyczyną nasilenia choroby. Łuszczyca swędzi często, co jest nieprzyjemnym uczuciem, dlatego warto zadbać o kondycję skóry od wewnątrz. Pomogą w tym preparaty zawierające naturalne składniki, ekologiczne kremy oparte na prostych składnikach. Ważne, aby miały właściwości nawilżające, przeciwzapalne, łagodzące i dezynfekujące, które w szybki i skuteczny sposób odbudowują warstwę lipidową skóry. Łuszczyca – swędzenie powoduje przy podrażnieniach, dlatego należy pamiętać, aby nosić przewiewne i luźne ubrania, wyprane w hipoalergicznym płynie. Ponadto, należy dużo pić, unikać gorących kąpieli oraz wzbogacić dietę w witaminy i minerały. Co więcej. zadbać o to, aby w posiłkach znajdowały się duże ilości kwasów omega.

Podsumowanie

Łuszczyca, tak samo jak alergia jest chorobą uleczalną. Przy odpowiedniej, zbilansowanej diecie i pielęgnacji skóry możemy łatwo zmniejszyć swędzenie oraz widoczne plamy. Niestety, choroba łuszczyca – swędzenie potęguje przy drapaniu, a nawet delikatnym pocieraniu czy podrażnieniu skóry. Warto pamiętać, aby swędzące miejsca smarować odpowiednimi preparatami i powstrzymywać się od drapania. Jest to bardzo ważne, aby szybko przywrócić skórze dawną kondycję.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz