Paradontoza – jak można ją rozpoznać?

gabinet stomatologiczny
0 0
Read Time1 Minute, 52 Second

Paradontoza, znana również jako choroba przyzębia, jest częstą, ale poważną chorobą, która wpływa na dziąsła i nieleczona może prowadzić do utraty zębów. Rozpoznanie objawów choroby przyzębia ma kluczowe znaczenie dla wczesnej interwencji i skutecznego leczenia. Zobacz, jak ją rozpoznać!

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł jest najwcześniejszym etapem choroby przyzębia i charakteryzuje się stanem zapalnym dziąseł.

Najczęściej występujące wtedy objawy to zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość dziąseł. Dodatkowo można zauważyć krwawienie podczas szczotkowania lub nitkowania zębów.

Zapalenie dziąseł jest odwracalne przy prawidłowej higienie jamy ustnej i profesjonalnej opiece stomatologicznej, dlatego konieczny będzie dobry dentysta Tarnowskie Góry – https://www.wa-dental.pl/dentysta-tarnowskie-gory który może wykonać niezbędne zabiegi. W takim przypadku podstawową procedurą jest higienizacja zębów, czyli ich skaling i piaskowanie.

Nieświeży oddech (halitoza)

Utrzymujący się nieświeży oddech, który nie ustępuje także przy regularnej higienie jamy ustnej, takiej jak szczotkowanie, nitkowanie zębów lub stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, może być oznaką choroby przyzębia.

Nieprzyjemny zapach jest często skutkiem obecności bakterii w jamie ustnej, które przyczyniają się do zapalenia i infekcji dziąseł.

Ból lub dyskomfort

Zaawansowana choroba przyzębia może powodować ból lub dyskomfort, szczególnie podczas żucia lub wywierania nacisku na zęby. Bólowi temu może towarzyszyć obrzęk tkanki dziąseł.

Cofające się dziąsła

Cofanie się dziąseł następuje, gdy tkanka dziąseł zaczyna się obniżać, odsłaniając korzenie zębów. Może to sprawić, że zęby będą wyglądać na dłuższe niż zwykle.

Recesja dziąseł jest częstym objawem chorób przyzębia i może prowadzić do zwiększonej wrażliwości zębów.

Głębokie kieszenie między zębami i dziąsłami

Zdrowe dziąsła dobrze przylegają do zębów. W przypadku choroby przyzębia pomiędzy zębami a dziąsłami mogą tworzyć się kieszonki.

Dentyści mierzą te kieszonki podczas rutynowych badań stomatologicznych. Głębsze kieszonki mogą wskazywać na bardziej zaawansowane stadia choroby dziąseł.

Luźne lub przesuwające się zęby

W miarę postępu paradontozy struktury podporowe zębów, w tym kości i więzadła, mogą ulec uszkodzeniu. Może to prowadzić do poluzowania się zębów lub zmiany ich położenia. Jeśli zauważysz zmiany w ustawieniu zębów, koniecznie skontaktuj się z dentystą.

Zmiany w zgryzie lub ustawieniu szczęki

Choroby przyzębia mogą wpływać na stabilność zębów, wpływając na sposób, w jaki zbiegają się podczas gryzienia. Zmiany w ustawieniu zgryzu lub szczęki mogą wskazywać na zaawansowane stadia choroby.

Ropnie między zębami i dziąsłami

W ciężkich przypadkach chorób przyzębia nagromadzenie bakterii i infekcja może spowodować powstawanie ropni.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz