Rak prostaty – przyczyny, objawy, leczenie 

Rak prostaty
0 0
Read Time1 Minute, 52 Second

Rak prostaty jest nowotworem, który rozwija się dosyć długo. Pierwsze objawy można dać nawet po 10 latach. Jego wykrywalność jest niestety dość niska. Wiąże się to przede wszystkim z podejściem samych mężczyzn do tego rodzaju choroby. Uważana jest ona powszechnie za schorzenie dość wstydliwe i mężczyźni niechętnie poddają się odpowiednim badaniom. Odpowiednio szybko wykryty rak prostaty pozwala na podjęcie skutecznego leczenia.

Przyczyny raka prostaty

Rak prostaty, inaczej zwany rakiem stercza lub rakiem gruczołu krokowego, należy do tych nowotworów, które zdecydowanie wśród mężczyzn występują najczęściej. Czynnikami, które w znacznym stopniu sprzyjają rozwojowi tej choroby są przede wszystkim wiek, geny, a także prowadzenie niezdrowego trybu życia.

W  zasadzie nie zdarzają się przypadki zachorowań na raka prostaty u mężczyzn poniżej 40 roku życia. Powyżej tej granicy jednak ryzyko zachorowania znacznie wzrasta. Dodatkowo ryzyko zachorowania na raka prostaty jest bardzo duże u mężczyzn, których krewni również chorowali na ten rodzaj nowotworu. Mówimy tutaj o pokrewieństwie pierwszego stopnia. Dlatego też panowie, którzy mają wiedzę o przypadkach tej choroby w swojej rodzinie,  powinni po przekroczeniu 40 roku życia regularnie się badać.

Do rozwoju raka stercza może przyczynić się również niezdrowy styl życia. Mówimy tutaj przede wszystkim o paleniu papierosów, a także o złej diecie. Zwłaszcza spożywanie dużych ilości tłuszczów nienasyconych może być tutaj czynnikiem znacznie przyspieszającym pojawienie się raka gruczołu krokowego. Również osoby otyłe muszą liczyć się z tym, że u nich ryzyko wystąpienia nowotworu stercza także jest znacznie większe.

Rak stercza – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów, które mogą świadczyć o wystąpieniu raka prostaty u mężczyzny, możemy przede wszystkim zaliczyć:

  • problemy z oddawaniem moczu,
  • zaburzenia erekcji,
  • a także bóle w okolicach podbrzusza.

Oczywiście takie objawy mogą równie dobrze świadczyć o zupełnie innym rodzaju dolegliwości. Dlatego też jeśli zauważymy u siebie tego rodzaju objawy, to powinniśmy poddać się odpowiednim badaniom, które mogą potwierdzić lub wykluczyć wystąpienie u nas raka prostaty. W tym wypadku należy przede wszystkim wspomnieć o badaniu per rectum, badaniu USG, a także badaniu histopatologicznym. Uzupełnione są one również cały szereg innych specjalistycznych badań.

Leczenie raka prostaty

Oczywiście, jak w przypadku wszelkich innych rodzajów nowotworów, tak również przy leczeniu raka  prostaty wykorzystanie konkretnych metod będzie zależne od stopnia zaawansowania choroby, a także złośliwości nowotworu. W leczeniu raka prostaty można stosować przede wszystkim radioterapią, chemioterapię, a także zabieg chirurgiczny.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz