Niezależnie czy chodzi o koszule męskie, czy koszule damskie, nic nie zrujnuje naszego wizerunku tak bardzo, jak niewyprasowany element garderoby. Niewielu z nas lubi prasować, jednak jest to absolutnie konieczne do utrzymania schludnego i porządnego wyglądu. Czy są jakieś zasady, którymi możemy się kierować, aby nieco usprawnić ten proces? Oczywiście! Prasowanie wcale nie musi być żmudne i czasochłonne, pod warunkiem, że zastosujemy się do pewnych zasad. Jakich? Zapraszamy do lektury!
Koszule męskie, koszule damskie – jak je prasować?
Na to, jak będą się na nas prezentować koszule, największy wpływ ma nie to, ile za nie zapłacimy, tylko to czy będą dopasowane względem naszego rozmiaru i schludne. Wcale nie musimy poświęcać majątku na najmodniejsze koszule męskie w nadziei, że będziemy w nich wyglądać lepiej – podstawą jest to, czy będą one czyste i wyprasowane.
Prasowanie koszuli jest łatwiejsze, niż mogłoby początkowo się wydawać, jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasad. Jakich?
Na samym początku koszule dobrze jest nawilżyć
Pierwszy etap prasowania zaczyna się właściwie jeszcze przed całym procesem – aby koszule damskie czy męskie lepiej się prasowały, wystarczy je nieco zwilżyć. Kluczowy jest tutaj umiar – nic nie da nam to, że z koszuli wręcz będzie kapać, ponadto utrudni to prasowanie, zamiast je ułatwić. Warto więc zachować ostrożność i jedynie delikatnie spryskać koszulę, choćby spryskiwaczem do kwiatów, na około dziesięć lub piętnaście minut przed tym, zanim przystąpimy do pracy z żelazkiem.
Przygotowanie koszuli do prasowania
Jeśli nasza koszula jest już jedynie lekko wilgotna, możemy brać się do dzieła. Na samym początku ważne jest to, aby rozpiąć wszystkie guziki. Sporo nam to ułatwi, gdyż będziemy mieli dostęp do każdego zakamarka naszej koszuli. Rozepnijmy przede wszystkim guziki w mankietach – zagwarantuje nam to, że będą one gładkie, co jest o tyle istotne, że ten element koszuli jest bardzo widoczny. Nawet jeśli wszystkie nasze koszule męskie lub damskie będą pięknie wyprasowane, zagniecione mankiety skutecznie zniweczą cały nasz wysiłek.
Koszule damskie i koszule męskie – prasowanie krok po kroku
Dobrze, załóżmy, że nasza koszula jest już delikatnie wilgotna i ma porozpinane wszystkie guziki. Co dalej? Przejdźmy teraz przez każdy etap prasowani krok po kroku.
- Na samym początku naszego prasowania najlepiej jest wyprasować małe i sztywne elementy, które są kluczowe dla całej naszej prezencji w koszuli. Oczywiście chodzi tutaj o wcześniej wspominane mankiety oraz kołnierzyk. Ważną rzeczą jest tutaj kolejność – najpierw prasujemy wewnętrzną stronę koszuli, dopiero później możemy przystąpić do prasowania jej z zewnątrz. To właściwie najbardziej istotny punkt, jeśli chodzi o skuteczne prasowanie, gdyż zachowanie takiej kolejności pomoże nam uchronić się od szybkiego powracania zagnieceń. Kiedy skończymy już mankiety i kołnierz, nie musimy obawiać się o to, że pogniotą się podczas manewrowania koszulą na desce do prasowania – są na tyle sztywne, że to im nie grozi.
- W następnej kolejności przystępujemy do prasowania całych rękawów. Najważniejsze przy tym punkcie jest to, aby pamiętać o nieprasowaniu kantów, gdyż uchodzi to za nieestetyczne i nieeleganckie. Tutaj, analogicznie do punktu pierwszego, najpierw zaprasujmy wewnętrzną stronę naszych rękawów, uzyskując pewność, że wytrzymają dłużej w ładnym, uprasowanym stanie. Jeśli ułożenie rękawów koszuli na zwykłej desce sprawia Ci trudność, możesz zaopatrzyć się w specjalną, wąską deskę przeznaczoną tylko do prasowania rękawów.
- Trzeci krok to prasowanie reszty koszuli, czyli jej przedniej i tylnej części. I znowu – najpierw prasujemy to, czego nie będzie na nas widać, czyli wnętrze koszuli, dopiero później prasujemy koszulę z zewnątrz. Prasowanie tej części najlepiej jest zacząć w okolicy kieszeni, oczywiście o ile koszula ją posiada.
Gratulacje! Tym sposobem wiesz już, w jaki sposób najlepiej prasuje się koszule męskie i koszule damskie. Jak widać nie jest to aż tak skomplikowane i czasochłonne, jeśli zastosujemy się do pewnych zasad.