Terapia psychologiczna – rodzaje i przeznaczenie

informacje o terapii psychologicznej
0 0
Read Time1 Minute, 48 Second

Terapia psychologiczna, czyli psychoterapia pomaga w różnych sytuacjach, gdy konieczne jest wsparcie psychiczne w radzeniu sobie z różnorodnymi wyzwaniami. Jakie są najczęściej używane rodzaje terapii psychologicznej? Jakie mają one przeznaczenie?

Rodzaje psychoterapii

Gdy wybierana jest poradnia psychologiczna Poznań jest jednym z wielu miast, w którym skorzystać można z psychoterapii w różnych nurtach. Główne z nich to:

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

Terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na identyfikacji i zmianie negatywnych wzorców myślenia i zachowań, które przyczyniają się do problemów emocjonalnych. Jest to obecnie jedna z najczęściej wybieranych metod psychoterapii, która pomaga w uzyskaniu bardzo dobrych efektów.

Terapia psychodynamiczna

Terapia psychodynamiczna bada nieświadome myśli i nierozwiązane konflikty, które mogą wpływać na zachowanie i emocje danej osoby. Ma na celu uzyskanie wglądu w podstawowe problemy oraz wspiera rozwój samoświadomości.

Terapia humanistyczna

Tego typu terapia kładzie nacisk na rozwój osobisty, samorealizację i podkreśla wrodzoną wartość jednostki. Pomaga ona w głębszym zrozumieniu siebie i swoich wartości.

Terapia mindfulness

Tego rodzaju terapia koncentruje się na kultywowaniu uważności i świadomości chwili obecnej w celu radzenia sobie ze stresem, lękiem i negatywnymi emocjami.

Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT)

ACT pomaga zaakceptować swoje myśli i uczucia, zamiast próbować je eliminować. Terapia ta pomaga w uczeniu się życia zgodnie z własnymi wartościami.

Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT)

DBT została początkowo opracowana w celu leczenia zaburzenia osobowości typu borderline, ale obecnie jest stosowana w leczeniu różnych problemów emocjonalnych i behawioralnych. Uczy umiejętności regulacji emocji, tolerancji na stres i uważności. Kładzie ona również nacisk na partnerskie relacje z pacjentem.

Terapia EMDR

Tego rodzaju terapia wykorzystuje badanie uchu gałek ocznych (EMDR), co pomaga wyleczyć się z traumatycznych doświadczeń. Ich celem jest zmniejszenie niepokojących objawów pojawiających się na skutek traumy, zespołu stresu pourazowego i wspomaganie powrotu do zdrowia.

W jakich formach prowadzone są terapie psychologiczne?

Psychoterapia najczęściej jest prowadzona jako indywidualna, czyli odbywa się ona wyłącznie z psychoterapeutą. Terapia rodzinna koncentruje się na poprawie komunikacji i rozwiązywaniu konfliktów w rodzinie, z kolei terapia dla par przeznaczona jest dla par małżeńskich oraz osób w związkach nieformalnych. Terapia grupowa polega na tym, że kilka osób o podobnych obawach spotyka się pod okiem terapeuty. Zapewnia ona odpowiednie środowisko do dzielenia się doświadczeniami i ćwiczenia interakcji społecznych.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz