Zatory płatnicze – jak sobie z nimi poradzić?

Zatory płatnicze
0 0
Read Time1 Minute, 49 Second

Zatory płatnicze mogą być sporym utrudnieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej. Z problemem tym zmagają się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i osoby samozatrudnione Jednak o ile duże przedsiębiorstwa mają znacznie większe pole manewru w przeciwdziałaniu temu zjawisku, to dla mikrofirm zator płatniczy może być przyczyną utraty płynności finansowej, a w konsekwencji nawet może doprowadzić do konieczności zawieszenia działalności gospodarczej. Jak jednak sobie z tym problemem poradzić? W jaki sposób zachować płynność finansową, kiedy twoi kontrahenci nie regulują faktur na czas?

Jak powstają zatory płatnicze?

W jaki sposób powstają zatory płatnicze? Przede wszystkim takie zjawisko jest efektem nie otrzymania w określonym czasie opłaty za świadczone usługi, a także za produkty, które sprzedaliśmy. Albowiem pieniądze z tego tytułu powinniśmy przeznaczyć na zapłatę faktur z tytułu zamówień, które dokonaliśmy na poczet naszej działalności gospodarczej. Z tych pieniędzy finansujemy również czynsz za biuro, czy też wynagrodzenia naszych pracowników, a także lokujemy je w inwestycjach, które mają na celu rozwój naszej firmy.

Oczywiście część pieniędzy stanowi również nasze wynagrodzenie, dzięki któremu możemy się utrzymywać. Tak więc kiedy dany kontrahent nie płaci nam na czas, wszelkie nasze wydatki są niejako zawieszone. Powstaje wówczas tak zwany zator płatniczy a płynność finansowa firmy ulega znacznemu zaburzeniu. Dodatkowo warto również wspomnieć, że w takiej sytuacji nie mamy środków, aby odprowadzać składki do ZUS, a także opłacić należne podatki . W ten sposób narażamy się również na dotkliwe kary finansowe.

Jak radzić sobie z zatorami płatniczymi?

Jak zatem poradzić sobie z zatorami płatniczymi? Przede wszystkim aby nie dopuścić do takiej sytuacji powinniśmy z dużą ostrożnością dobierać kontrahentów w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Przede wszystkim przed samym przyjęciem zlecenia powinniśmy dobrze sprawdzić firmę, z którą podejmujemy współpracę. Często firmy w relacjach B2B zapominają o ryzyku, jakie wiąże się z podejmowaniem współpracy z różnymi podmiotami gospodarczymi. Dlatego też zamiast ekscytować się atrakcyjnością zlecenia jakie otrzymaliśmy, warto zachować rozsądek i w pierwszej kolejności dokładnie sprawdzić kontrahenta przed podjęciem współpracy.
Nie powinniśmy się również godzić na dłuższe terminy płatności faktur. Już sama prośba ze strony kontrahenta o wydłużenie terminu płatności  może być dla nas informacją, że jego kondycja finansowa nie jest najlepsza. Jeśli zdecydujesz się na długi okres płatności za fakturę, to zasadzie za darmo kredytujesz swojego kontrahenta.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz